Çözümler:

Merkezofis: Çalışan Yönetimi Çözümü


Nedir?

Ofis Yönetimi Çözümü ya da profesyonel adıyla MerkezOfis; şirketinizde yapılması gereken günlük işleri, basit ve kullanışlı ekranlar sayesinde 7/24 istediğiniz yerden takip edebilip, çözebilmenizi sağlar.

Avans-izin-masraf formları, müşteri ve tedarikçi iletişim bilgileri, fatura düzenleme, teklifler, satışlar... Şirketiniz gün içinde birçok iş kalemi ile uğraşıyor. Bu iş kalemleri için harcanan dosyalar, zaman ve bitmeyen E-Posta trafiğini takip etmeniz neredeyse imkansız. MerkezOfis ile tüm bu kalemleri tek bir ekrandan yönetebilir, dünyanın herhangi bir yerinden, istediğiniz zaman kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda, çalışanlarınıza yapacağınız duyurular ve şirket ile ilgili sorulara vereceğiniz cevaplar ile şirket içi iletişiminizi arttırabilirsiniz.

Kimler İçin Uygun?

MerkezOfis, şirket işlerini kolay bir şekilde takip etmek ve iş süreçlerini hızlandırmak isteyen girişimciler ve orta büyüklükteki işletmeler için tercih edilmesi gereken bir çözüm.

Diyelim Ki...

İzin isteklerini onaylamak, teklif dosyalarını hazırlayıp satış onayı vermeniz için şirkete uğramanız gerekiyor. Ancak aynı gün birden fazla müşterinizle toplantınız bulunuyor. Bu sıkı trafikte işlerinizi yetiştirmeniz ve müşterilerinizi memnun etmeniz çok zor gözüküyor.

Ancak MerkezOfis sayesinde işlerinizi halletmek için şirkette bulunmanıza, kağıtlar imzalayıp dosyalamanıza gerek yok. Mobil uyumluluğu ve kolay kullanımı sayesinde dilediğiniz yerden izin isteklerini onaylar, teklif dosyalarınızı hazırlayıp satış onayı verebilirsiniz. Bunların hepsini sadece bir iki dokunuş ile yapmanın rahatlığını yaşamak sizin de hakkınız.

Uyumluluk

MerkezOfis çözümü; Office 365 ile gelen OneDrive, Skype for Business, OneNote ve Outlook uygulamaları ve Microsoft SharePoint altyapısı ile tamamen entegre olarak çalışır. MerkezOfis uygulamasının, Office 365 Business Essentials ve üzeri paketlerle birlikte aynı gün içerisinde kurulumu tamamlanır. Böylece, ayrıca ek bir yatırım yapmanıza gerek olmadan tüm güvenlik ve yedekleme ihtiyaçlarınız da en son teknoloji ile tek bir merkezden çözülmüş olur.


Fırsatlar:

Aralık 2016 sonuna kadar, Office365 Business Essentials ve üzeri paket alımlarında veya Exchange paketi kullanmakta olup, Office365 Business Essentials veya üzeri paketlere geçiş yapanlara 1 yıl boyunca MERKEZOFİS HEDİYE.

Exchange paketinden Office365 Business Essentials paketine geçiş yapacaklar, kullanıcı başına ayda sadece $1 fark ödeyerek, sadece MERKEZOFİS çözümünü değil, aynı zamanda SharePoint, Skype for Business ve 1TB dosyalama kapasitesi ile OneDrive çözümlerine de sahip olacaklar.

Bu muhteşem fırsatını kaçırmayın ve hemen MERKEZOFİS sahibi olun! Şirketinizde yapılması gereken günlük işleri, Ofis Yönetimi Çözümü'nün basit ve kullanışlı ekranları sayesinde 7/24 istediğiniz yerden takip edin.


Deneme Sürümü