Çözümler:

OnDestek: Canlı İletişim Destek Sistemi


Nedir?

Canlı İletişim Destek Sistemi ya da profesyonel adıyla OnDestek; web site sahiplerinin, müşterilerine online olarak destek vermesini, ziyaretçileriyle gerçek bir mağazada olduğu gibi konuşmalar yapmasını sağlar.

OnDestek ile sitenizdeki online ziyaretçiler ile anlık olarak iletişime geçebilir, iletişime geçtiğiniz ziyaretçilerin bilgilerini sisteminize ekleyebilir, ziyaretçilerinizin sitedeki hareketlerini takip edebilirsiniz.

Kimler İçin Uygun?

E-Ticaret siteleri başta olmak üzere;

Diyelim Ki...

Kadın modası üzerine bir E-Ticaret siteniz var. Müşterileriniz bir ürün hakkında merak ettiklerini size mail yoluyla ulaştırmak durumunda kalıyor. Sizin bu soruları cevaplamanız, müşteriye bu cevabın ulaşması, yeni soru sorma ihtimali derken bu bitmeyen mail trafiği müşterinizi alışveriş fikrinden uzaklaştırabilir. OnDestek ile müşterilerinizin merak ettiklerini anında yanıtlayabilir, özel kampanyalarınızı hatırlatabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinizin aklındaki soruları teker teker çözüp, onları satın alma işlemine yönlendirebilirsiniz.

Uyumluluk

OnDestek, ek bir sunucuya gerek olmadan Microsoft Azure Platformu üzerinde güvenli bir yedekleme sunar. Bulut tabanlı bir yazılım olduğu için kurulum süreci yoktur, bilgisayarınızdaki olası problemler ve virüs girmesi, bilgilerin silinmesi gibi kazalardan etkilenmez.


Fırsatlar:

7 Günlük Ücretsiz Deneme Sürümü fırsatını kaçırmayın ve kendinize hemen bir hesap oluşturun! Aylık alımlarınızda %15, yıllık alımlarınızda %35 indirim ile Canlı İletişim Destek Sistemi’ne kavuşun.


Deneme Sürümü